Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Pamiętamy o tych, którzy odeszli …

Pamiętamy o tych, którzy odeszli …

 

Początek listopada jest szczególnym czasem, kiedy towarzyszy nam pamięć o zmarłych. Oderwani od codzienności zatrzymujemy się, składamy kwiaty i palimy znicze kierując swoje myśli do Tych, którzy odeszli.


Bursa Szkół Artystycznych w Łodzi jest usytuowana w okolicy szczególnej. Znajduje się bowiem na terenie nieistniejącego, pierwszego cmentarza żydowskiego, który powstał w Łodzi w 1811 roku. Mówiło się o nim kirkut przy ulicy Wesołej, bo tak nazywała się uliczka prowadząca do niego.
Z czasem cmentarz został ogrodzony ze wszystkich stron niskim czerwonym murem i zasłonięty wysokimi domami. Stanowił część składową starej dzielnicy naszego miasta.

Pochowano w tym miejscu ponad 13 tys. osób wyznania mojżeszowego. Wśród nich nie zabrakło zasłużonych działaczy społecznych i religijnych, przemysłowców, nauczycieli. Oficjalnie cmentarz został zamknięty w 1892 r., kiedy to powstał Nowy Cmentarz Żydowski, ale z zapisków kronikarskich wynika, że ostatni pogrzeb na starym cmentarzu odbył się w 1922 r.

W czasie II wojny światowej cmentarz został zniszczony. Ostatecznie zlikwidowały go jednak władze Łodzi w 1948 r. podczas poszerzania ulicy Zachodniej, która rozrosła się, m.in. kosztem ul. Wesołej. Obecnie na części dawnego cmentarza przebiega ruchliwa jezdnia, a na pozostałej – stoją bloki mieszkalne. Po starym cmentarzu zostały tylko fragmenty murów na tyłach kamienic przy ulicy Rybnej, Bazarowej i Zgierskiej. Dopiero w kwietniu 2004 r. przy ulicy Rybnej 11, na niewielkim skwerze na wprost naszej bursy, stanęła pamiątkowa macewa. Napis po polsku, angielsku, w jidysz i po hebrajsku przypomina, że była tu kiedyś pierwsza nekropolia łódzkich Żydów.

W przededniu Święta Zmarłych posprzątaliśmy teren i umyliśmy tablicę, a 28 października 2022 r. przedstawiciele młodzieży wraz z nauczycielami wychowawcami złożyli na niej kwiaty, symboliczny kamień i zapalili znicz. W ten sposób chcieliśmy oddać hołd ludziom, którzy tworzyli historię naszego miasta, historię Bałut – naszej małej ojczyzny.