Obchody Patronów 2016 r.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016, m.in. Rokiem Feliksa Nowowiejskiego i Cichociemnych. W ramach działań podjętych na okoliczność obchodów w/w Patronów, podjęliśmy w bursie starania, aby przybliżyć sylwetki tych, którzy wpisali się złotymi zgłoskami w historię naszej Ojczyzny.
W 2016 roku przypada 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego – wybitnego kompozytora, dyrygenta, autora muzyki do „Roty". „Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" – głosi uchwała Sejmu. Artysta był autorem wielu pieśni patriotycznych, które umacniały tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury. Jego życie i twórczość prezentowała specjalnie opracowana gazetka informacyjna.
W 2016 roku przypada także 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych – żołnierzy polskich specjalnie szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych do walki w okupowanej Polsce.
W ramach obchodów tego wydarzenia zorganizowaliśmy w dniu 11 kwietnia 2016 r. spotkanie szczególne. Bursę odwiedził Pan Konrad Czernielewski, starszy kustosz w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W sposób niezwykle interesujący, wręcz gawędziarski, przedstawił historię Cichociemnych spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, począwszy od ich pierwszego zrzutu w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Mówił: „Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo – dywersyjnych przeciwko okupantom. Do końca 1944 roku na obszar Polski zostało zrzuconych 316 Cichociemnych, z których 112 oddało życie za wolną Ojczyznę”. W swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślał, że Cichociemni stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych oraz powinni zajmować stałe miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Po prelekcji zaprezentował ubiory lotnicze, maski gazowe i broń, przybliżając nastrój tamtych czasów.