Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

BAW SIĘ NIE KRZYWDZĄC

BAW SIĘ NIE KRZYWDZĄC 
 NIE KUPUJ FAJERWERKÓW, NIE STRZELAJ W SYLWESTRA

BAW SIĘ NIE KRZYWDZĄC

Sylwester tuż przed nami. W tym roku coraz więcej miejscowości rezygnuje z pokazów fajerwerków, które są zmorą dla dzikich zwierząt oraz naszych pupili. To bardzo pozytywny trend. Zaczynamy podejmować konkretne decyzje nie tylko na poziomie deklaracji. Ważne by do tej zmiany dołączyło jak najwięcej z nas.

Sylwestrowy zwyczaj odpalania petard i fajerwerków krzywdzi wiele zwierząt, zarówno towarzyszących, jak i wolno żyjących. Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich ogromny stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić m.in. do agresji i autoagresji.
Wiele zwierząt traci domy, przerażone uciekają opiekunom i gubią się, ulegają wypadkom, giną wybiegając na ulice. Ptaki rozbijają się o fasady domów, inne zwierzęta umierają na zawał. Oprócz zwierząt także ludzie znoszą hałas źle np. osoby starsze, małe dzieci.
Co roku jest również wiele okaleczeń spowodowanych wybuchami.

Jeżeli los zwierząt nie jest Ci obojętny:

 • baw się nie krzywdząc! – nie kupuj i nie odpalaj petard i fajerwerków,
 • wspieraj wszystkie lokalne inicjatywy mające na celu rozbudzenie świadomości problemu oraz zakazanie tego typu rozrywek,
 • namawiaj innych aby zrezygnowali z fajerwerków: członków rodziny, znajomych, sąsiadów.

Chroń swojego pupila w sylwestrową noc:

 1. Wyprowadź psa na spacer bezwzględnie na smyczy, odpowiednio przed największym natężeniem wystrzałów fajerwerków, pamiętaj o zaczepieniu identyfikatora z twoim numerem telefonu do obroży (szelek), a wcześniej o zaczipowaniu psa oraz zarejestrowaniu czipa w bazie danych zwierząt. Kota (jeżeli jest wychodzący) nie wypuszczaj z miedzkania.
 2. Jeśli masz możliwość, pozostań w domu.
 3. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb np. zostaw uchylone drzwi od łazienki, nie zamykaj go tam samego.
 4. W trakcie hałasu bądź ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulaj go na siłę, by nie spotęgować lęku. Twój spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą, spróbuj zająć go zabawą, odwrócić jego uwagę.
 5. Zamknij i zasłoń okna, włącz spokojną muzykę, radio lub telewizor – choć trochę zagłuszysz hałas wystrzałów.
 6. Nie karć zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo
  coś zniszczy, pamiętaj, że jest to dla niego trudny moment, hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból.
 7. Środki uspokajające podawaj tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii, pamiętaj, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom pomagają.

 

Życzymy Wam wspaniałej zabawy bez głośnych fajerwerków oraz Szczęśliwego Nowego Roku!