Historia bursy
Bursa Szkół Artystycznych w Łodzi dla uczniów szkół artystycznych I i II stopnia z dwoma oddziałam i dla chłopców i dziewcząt została otwarta w dniu 01.09.1957 r. na podstawie zarządzenia nr 208 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30.09.1958 r. (Biuletyn MKiS Nr 15 z 14 listopada 1958 r. poz. 156).
Po raz kolejny zmieniła swoje miejsce 19 lutego 1992 r., zajmując zaadaptowany lokal w budynku przy ul. Rybnej 11 ABC. W latach 1972-2011 bursą kierowała Bożenna Przygońska.
Od 1 września 2011 r. dyrektorem placówki została Elżbieta Czajka.
Wszyscy nauczyciele wychowawcy posiadają kwalifikacje zgodne z zajmowanym stanowiskiem. Tworzą oni serdeczną atmosferę, troszczą się o swoich wychowanków i zapewniają im bezpieczeństwo.
Zaletą Bursy Szkół Artystycznych w Łodzi jest lokalizacja – bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych zdecydowanie ułatwia dojazd do szkół artystycznych, placówek kultury, centrum handlowego – Manufaktura.
"Jak każda istota płci żeńskiej, tak i nasza Bursa nie lubi dat. Odłóżmy więc pożółkłe annały i przyjmijmy jako początek rok 1972, kiedy to Bursa znalazła lokum przy ulicy Sienkiewicza 35. Znaleźli tu dla siebie dom żacy spragnieni edukacji w łódzkich szkołach artystycznych, którzy tłumnie zjeżdżali z okolicznych województw, a że kiesy ich były chude nie mogli osiąść w prywatnych stancjach. Płonął więc ogień bursianego ogniska, który miał ambicję zwać się domowym ogniskiem, jako że nad jego płomieniem ogrzewali się żacy po powrocie z Liceum Plastycznego, szkół muzycznych i innych. Niejedno w ciągu tych lat widziały stare mury Bursy przy ulicy Sienkiewicza i Rybnej, albowiem bractwo żakowskie niesforne jest i psotliwe.
Na szczęście ściany mają, co prawda, uszy, ale mówić nie potrafią. Wzięła więc na swe barki kadra pedagogiczna trud niemały, z iście macierzyńską troską starając się wpajać młodzieży umiejętności i zasady, jakie wynieść winna z każdego porządnego domu. A taki właśnie dom, Bursa starała się zastąpić! Lata mijały, zmieniali się również mieszkańcy Bursy. Kolejne roczniki wchodziły w życie i sięgały po sukcesy. Bursa jest dumna ze swoich wychowanków, nie tylko tych, którzy są już znani, ale także z tych, którzy pracują i tworzą w cieniu innych.
W ich działaniu jest przecież cząstka tego, co przekazano im w Bursie."
E. J. tekst z Kroniki