url niezgodny z rzeczywistym dostepem Spotkanie z Patronem Roku 2019 - marzec 2019 - Bursa Szkół Artystycznych w Łodzi
 

Spotkanie z Patronem Roku 2019 - marzec 2019

„Herbatka ze Stanisławem Moniuszką – Patronem Roku 2019”

Szczególnym w bursie był pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – powitaliśmy go przepiękną muzyką Stanisława Moniuszki. Uczniowie szkół muzycznych, Konrad Derlatka i Filip Sijer, przygotowali dla nas spotkanie poświęcone życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora. Wszystkich uczestników w wyjątkowy nastrój wprowadziło wykonanie arii Skołuby z opery „Straszny dwór” oraz pieśni „Pieszczotka” ze zbioru „Śpiewnik domowy” (Konrad – śpiew, Filip – akompaniament). Następnie Filip przybliżył postać Stanisława Moniuszki, jego życie i twórczość na tle epoki i wydarzeń historycznych, tak trudnych dla Polski, znajdującej się pod zaborami i brawurowo, z ogromnym zaangażowaniem streścił libretto opery „Halka”. Wysłuchaliśmy jej fragmentu w wykonaniu wielkiego polskiego tenora, Wiesława Ochmana. Kolejną atrakcją była Tuwimowska wizja arii przedstawiona w skeczu pt. „Moniuszko u carskiego cenzora” w wykonaniu Edwarda Dziewońskiego i Wiesława Michnikowskiego, aktorów kabaretu „Dudek”, którzy w humorystycznej scence pokazali, w jaki sposób twórczość Stanisława Moniuszki podlegała cenzurze. Spotkanie wypełnił również filmowy fragment opery „Flis” zaprezentowany w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniów łódzkiej szkoły baletowej, w tym mieszkanek naszej bursy, Maliny Capigi i Ekateriny Podrabinek.

Na zakończenie spotkania Konrad zaśpiewał pieśń „Dwie zorze” oraz „Pieśń Stanisława” z opery „Verbum nobile”, zaś Filip w prezentacji multimedialnej przedstawił miejsca w Łodzi uhonorowane nazwiskiem wielkiego kompozytora (ulica, park, szkoła muzyczna), wskazując tym samym, jak Stanisław Moniuszko jest ważny dla mieszkańców naszego miasta.

Podczas spotkania raczyliśmy się przepyszną herbatą oraz słodkościami, a nastrój dopełniały palące się świece i przepiękna dekoracja świetlicy.